A koronavírus megjelenését követően Magyarországon elsőként a boltok lefosztása, mint következmény tűnt fel mindenkinek. Hiánycikkek lettek a fertőtlenítőszerek, tartós élelmiszerek, lisztek és élesztők. Aki eddig nem sütött kenyeret, most az önként vállalt karantén következtében - és hogy minél kevesebbet kelljen boltba menni - sütésre adta a fejét. Mit lehet tenni, ha már nincs élesztőd otthon? Készíts házilag kovászt, vagy kérj meg valakit, aki tud neked adni és azt tovább táplálva saját kovászt nevelhetsz otthonodban.
Régóta szemeztem a kovász készítés művészetével, de a lustaságom eddig mindig győzedelmeskedett. Bonyolultnak tűnt és macerásnak, hogy egy egész napot elbíbelődjek a kenyér megfelelő dagasztásával, kelesztésével és még kovászt is neveljek hozzá, ami akár 7-10 nap is lehet, vagy esetleg még ennél is több. Valahogy lemenni a boltba és megvenni a friss pékárut egyszerűbb és könnyebb út volt. Most viszont, ahogy tegnap is írtam, önmagam lefoglalása végett és a gondolataim nyugodtabb vizekre való evezése elkalauzolt egy kovászos kenyér készítésével foglalkozó Facebook csoportba: NAGYI KOVÁSZOS KENYERE kezdőknek is . A csoportban pont hétfő este kezdett kovászkészítésbe egy videón keresztül az egyik tag, Bálint Német Eszter, aki remélem nem bánja, hogy kiemelem. Nagyon hálás vagyok neki, mert az ő megosztása nélkül lehet nem vágok bele azon nyomban. Azóta szeretgetem, nevelgetem, etetgetem a kovászomat, ami remélem jövő hétre megerősödik annyira, hogy életem első kenyerét meg is tudjam sütni belőle.
Másnap még többet olvasgattam a témában és a A NAGYI KOVÁSZA kezdő kovászolóknak is . csoportban szintén sok ötletet és hasznos anyagot találtam. Érdemes a csoport Fileok között keresgélni és olvasni, ha tényleg érdekel a kovászos kenyér készítése.
Idő közben az internet népe és az új csatlakozók száma miatt - ugrásszerűen több száz fővel emelkedett egy-egy ilyen csoport taglétszáma - hivatásos és hobby pékek is elindították a kezdőknek szóló videóikat, új csoportjaikat. Például Szabi A Pék szerda este kezdett élő videóba, ahol lépésről lépésre együtt haladva készíthetünk kovászt. A KovászLabor Alapozó pedig szintén tegnap alakult. Új csoport, ami a tudásszomjtól éhes kíváncsi érdeklődőknek nyújt segítséget, hogy könnyebben eligazodjunk ennek a csodának a készítésében és tudjunk kenyeret sütni. Itt is elkezdtek már tartalmat feltölteni és hatalmas lelkesedéssel és segítőszándékkel vetették bele magukat a munkába a létrehozók. A Kovász Labor blog nagyon jó alap lehet, ha tényleg szeretnénk minél inkább elmélyedni és minél több tudást gyorsan magunkba szippantani. Most a könyvrendelés és a különböző eszközök beszerzése nem játszik, ezért tényleg az interneten elérhető infókra hagyatkozhatunk csak. A lisztek beszerzése továbbra sem egyszerű, ezért mindenki abból készít kovászt és kenyeret, amit otthon talál. Bár, hozzáteszem, szerintem a lisztkészletek a boltokban hamarosan pótolva lesznek, de elsősorban a nagyobb magyarországi malmok oldalán az olvasható, hogy a lakossági vásárlás náluk most szünetel és a pékek számára szállítanak csak. Ettől függetlenül a legtöbb háztartásban liszt még van, az élesztő kifogyott és a kovász készítés mestersége, ezzel pedig a kovászos kenyér sütése felértékelődni látszik.
Kívánom nektek, hogy legyetek bátrak és ha kedvet és energiát éreztek egy új kalandra, ami rabul ejt titeket, akkor ne habozzatok, vágjatok bele a kovász készítésbe! Türelemre és alázatra fog tanítani az első pillanattól kezdve. Egy kockázata viszont már most látszik számomra. Függőséget okoz! Tehát jól gondoljátok meg, hogy van-e rá most időtök. Ezzel a technikával isteni finom kenyeret fogtok sütni, viszont várnotok kell rá 1-2 hetet, hogy saját kovászból készítve beleharaphassatok az első karéj kenyeretekbe.
2. nap este 50g/ml víz, 25 g tk. tönköly liszt, 25 g fehér tönköly liszt |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése