Mondhatnám, hogy a kényszer nagy úr és ezért lettem a karantén idején pék lány, de ez nem lenne igaz. Egyelőre lehet vásárolni a boltokban - kis választékban - teljeskiőrlésű búzából készült kenyeret. Sőt. Kész pékáru van, viszont a tk liszt minden formája hiánycikk lett. Lassan a boltokban ismét van "sima", hagyományos, mindenki által ismert fehér BL55-ös liszt. A legtöbb háziasszony csak ezt használta korábban, nagyanyáink, dédanyáink is ezzel sütöttek. A teljeskiőrlésű búzaliszt, vagy tönkölybúza liszt azonban továbbra is hiánycikk. Én viszont nem ehetek fehér kenyeret. Na de akkor miért kezdtem itthon kovászt nevelni és kenyeret sütni?
A karantén, a bezártság, és ahogy korábban írtam, a hírek olvasása és rémítgetése nagyobb lelki kihívást jelentett mint gondoltam. A homeofficet már korábban megszoktam, szeretem, nincs vele gondom. A mozgás csökkenésével annál több. Főleg, hogy a fitnesz suli, majd a rendszeres gyógytorna által hozzászoktam. A heti menü tervezése, hogy egy hétre előre gondolkozzak, szintén nem okoz problémát, hiszen IR-esként (inzulinrezisztencia) már megszoktam ezt is. De akkor mit ad számomra az itthoni sütögetés? Nyugalmat. Türelmet. Odafigyelést.
A kovásszal készült pékáruk sokkal több időt igényelnek, mint az élesztős vagy sütőporos változatuk. Vegyünk alapul egy pogácsát vagy kakaós csigát. Élesztőből bekevered és 1-1.5 óra múlva már lehet is sütni. Kovászból ez legalább egy napos munka. Kinek van erre ideje? - tehetnénk fel a kérdést. Bárkinek, aki szeretné. Akinek fontos az egészsége, és akinek most jelenleg van erre ideje. Ha már megszokod nem fog macerának tűnni, hanem a mozdulatokat ismerve, rutinból gyorsabbnak fog tűnni. Igen, csak tűnni, mert a kelési időket aligha lehetne csökkenteni :) Most pedig van időnk begyakorolni, rutint szerezni, hogy utána, ha visszatérünk a régi kerékvágásba se kelljen ezzel a csodás - és finom - hobbyval felhagyni.
A kovásznevelés legszívfacsaróbb pillanata, amikor ki kell dobni az elején a felgyűlt kovászt. Akkor még annyira keverednek a bacik, savak stb. benne, hogy nem érdemes kísérletezni. Viszont ahogyan erősödik a kovászunk már készíthetünk belőle mindenféle finomságot és nem fog felesleg keletkezni. Ez azonban állandó jelenlétet és rengeteg mosatlant eredményez. Reméljük, a férfiakat az otthon sülő pogácsa és friss kenyér illata kárpótolja a ragacsos edényekért, valamint a konyha folyamatos készenléti állapotáért.
Mit készíthetünk a maradék kovász felhasználásával?
Palacsinta//goffri
- maradék kovász (lemérve)
- liszt
- csipetnyi só
- 1/4-hez DiaWellnes édesítő egy csipiettel
- 1-2 tojás (mennyiségtől függően)
- tej
Keverjük össze a hozzávalókat, amíg egy sűrűbb palacsintatésztát kapunk. Hagyjuk állni 1-2 órát, vagy akár egy napot a hűtőszekrényben. Vegyük elő és felhasználástól függően adjunk hozzá még folyadékot, ha szükséges. Palacsinta esetében folyós állaga legyen, goffri készítésekor sűrűbb. Ismét hagyjuk állni szobahőmérsékleten legalább fél órát, majd süthetjük is.
Kovászcshipsz
- maradék kovász
- liszt
- víz
- só
- fűszerek
Keverjük össze a hozzávalókat, amíg egy könnyen kenhető masszát nem kapunk. Takarjuk le és hagyjuk szobahőmérsékleten összeérni az alapanyagokat. Fél óra elteltével a sütőt 200 fokra melegítsük elő. Egy tepsibe tegyünk sütőpapírt és vékony rétegben kenjük el a masszát rajta. A tetejére esetleg még tehetünk magot, sajtot, amit otthon találunk. Kb. 15-20 perc alatt készre sül. Utána szeleteljük csíkokra, kockákra.
Sajtos pogácsa
- nekem kb. 180 g maradék kovászom volt (de lehet felszaporított kovászból is készíteni)*
- 600 g liszt (400 g BL55 liszt 200 g rétes liszt)
- 100 g zsír
- 150 ml tej
- 150 g tejföl
- 2 tojássárgája
- 2,5 teáskanál só
- 200 g sajt (lehet több is) hajtogatáskor tesszük bele, illetve a tetejére
*A kovász milyenségétől függően a folyadékmennyiséget változtathatjuk. Nekem tönköly búzából készült, ezért kevesebb vizet, folyadékot vesz fel.
A fehér lisztet átszitáltam, majd a többi alapanyagot is hozzáadtam. Első körben só nélkül összegyúrtam. Hozzáadtam a sót is és jól összedagasztottam. Kicsit ragacsos, nyúlós masszát kaptam. kb. 1-1.5 órát pihentettem. Nem mertem többet már kovásszal. Utána 3x hajtogattam 40 perces pihenőkkel. Első hajtásnál ablakosra nyújtottam. Ennél lehetett volna reszelt sajtot tenni a tésztába, de mivel kevés sajtom volt itthon, így csak a tetejére fogok tenni. Második hajtogatást deszkán, ujjbeggyel nyomkodva és hajtogatva csináltam. Ehhez is segítség Szabi a pék youotube videója. A harmadik hajtogatást, nyújtást már az edénybe végezzük. Szintén Szabi videója alapján. Ezt követően én ismét vártam 1.5 órát. Utána kiszaggattam a tésztát tepsire tettem és lefedve még 1 órát hagytam kelni. Nem mertem kinyújtani nyújtófával, de utólag azt mondom lehet azt is használni hozzá. Így sem lett amúgy rossz. Sütés előtt szórtam csak meg a tetejét sajttal és alul felül sütéssel, 180 fokon 20 percig sütöttem egy-egy tepsi pogácsát.
Végezetül had búcsúzzak ma egy vicces pogácsa képpel. Minden napra kell egy kis humor, így nyuszi tréfa-répát szorongat a kezében. Vigyázzatok magatokra és egymásra!
Végezetül had búcsúzzak ma egy vicces pogácsa képpel. Minden napra kell egy kis humor, így nyuszi tréfa-répát szorongat a kezében. Vigyázzatok magatokra és egymásra!