2015. augusztus 30., vasárnap

Heti menü - 2. hét + Beszámoló a Mandulaliget Főzőiskola Mindenmentes főzőtanfolyamáról


Egy hetes a blog. És túl vagyunk az első heti menü kipróbálásán. Még nekem is új, hogy írom előre, amit eszem és folyamatosan korrigálom annak megfelelően, amit a piacon lehet kapni, vagy amit éppen megkívánok, vagy amire ránézni sem bírok. Minden vasárnap visszamenőleg bele fogom írni az előző heti tervezethez, hogy abból mi valósult meg és mi nem. Ezzel könnyítem a magam dolgát is, ha majd eljutok az orvoshoz, akkor ne kelljen azon gondolkoznom, hogy miket ettem kb. milyen időközönként az elmúlt hónapokban. De hogy ne ilyen vészes dolgokról szóljon ez a bejegyzés megosztom veletek az e heti tapasztalatokat. 

Sajnos a hét elején elkezdett fájni a torkom. Kivételesen gondoltam nem várom meg amíg nagyobb baj lesz, elmentem háziorvoshoz. Legnagyobb elkeseredésemre nem igazán hatotta meg a torokfájásom és akkor már érezhetően kezdődő náthám. Megfázás. Ennyi. A közérzetem és az egészségi állapotom rohamosan romlott. Állandó hőemelkedéssel, folyamatos orrfújással mentem dolgozni és csináltam, amit csinálni kellett. Bent a munkahelyemen kemény hetünk volt. Oktatási intézmény lévén pont a pótfelvételi időszak és a beiratkozást megelőző előkészületek zajlottak, így toppon kellett volna lennem. Ez persze nem egészen ment úgy, ahogy elvártam volna magamtól. Itt jött egy igen érdekes megállapítás. Akinek már van gyereke tudja, hogy a gyakorlatban, anyaként még borzalmasabb, ha mégis ledönt valami nyavalya. Ugyan nekem még nincs csemetém, mégis azon morfondíroztam, ha most lenne otthon egy pici, akiről gondoskodnom kell, vajon hogyan oldanám meg? Magamat is alig bírom elviselni, nem hogy egy gyereket, aki jogosan arra vár, hogy megetessem, megitassam, és a kedvére tegyek. Ez az elképzelésem hétvégén be is igazolódott. Nővérem lassan 3 éves porontya épp szüleimnél éjszakázott. Másnap közös ebéd - náthától ki se láttam és fájt a fejem, mint a veszedelem egész nap - tragikus olasz drámába csapott át ez a rövid közösen eltöltött idő. Tehát gyakorló anyukák, kérdem én, hogy oldjátok meg, amikor betegek vagytok, hogy a gyereketeknek ne legyen ebből hátránya és mégis egy vidám poronty vegyen körül titeket, amikor magatokat is alig bírjátok elviselni?

 Végül tegnap a náthám ellenére elmentem anyukámmal a betervezett Mindenmentes főzőtanfolyamra. Persze betegen volt bennem egy kis ellenérzés. Biztos mindenkit zavar, hogy én fújom az orrom és néha halkan megfulladva köhögök - utána mindig kezet mostam, biztos, ami biztos - ezért az alapérzés nem volt valami pozitív a végére, de hangsúlyozom belőlem fakadóan. A tanfolyam maga tanulságos volt. Laktóz-, glutén-, és cukormentes tanfolyam lévén azt gondoltam több olyan résztvevő lesz, aki azért jön, mert aktív betegsége van valamelyik - vagy esetleg több - területen. Ehhez képest nyolcból kettőnknek volt bármilyen egészségügyi problémája. Már ez érdekes volt. Pár éve voltam egy francia főzőtanfolyamon, ahol kettesével alkottunk párokat és kettesével dolgoztunk főzőállomásokon. Itt két főzőlap/sütő volt és ezért két csoportra kellett osztani magunkat. Négyen egy kis konyharészen kb. olyan érzés, mint anyukáméknál, amikor ketten is alig férünk el sütés főzés közben. Ettől eltekintve jó kis recepteket készítettünk és praktikus tanácsokat, ötleteket leshettünk el tanárunktól Gelencsér Adrienntől. Pl. soha ne menjen közvetlenül a sóra vagy a cukorra az élesztő, vagy kb. hány fok különbséget jelent az alul/felül sütés és a légkeveréses üzemmód egymástól, illetve hogyan nyújtsuk ki a tésztánkat, hogy tuti négyzet alakú legyen. Milyen alapanyagot használjunk, ha tejfehérje allergiánk van (pl. totu-t), hogyan készítsünk házilag mandula vagy kókusztejet és mi a trükkje a jó piskótatésztának. Minden receptnél a lisztek annak megfelelően elosztva, hogy lassan felszívódó szénhidrátot kapjunk, ami gluténmentes és rostban gazdag, de nem túlzottan gazdag. Örülök, hogy elmentünk és megnéztük ezt a tanfolyamot. Sokat tanultam belőle és a recepteket a későbbiekben be fogom építeni a diétámba.

Most pedig jöjjön a 2. heti menü, ahogy a címben is beharangoztam.

2015. augusztus 31., hétfő
Reggeli: rozskenyér, sajt, zöldség* zabpehely+tej
Tízórai: alma
Ebéd: sült hús, hagymás krumplisaláta
Uzsonna: zabkeksz
Vacsora: kőrözött, rozskenyér* cukkinis tészta megkóstolása, de csak kis adag

Vásárlás: gyümölcs (sárgadinnye, szőlő, alma), kenyér, zöldség (paprika, paradicsom), cukkini, citrom

2015. szeptember 1., kedd
Reggeli: zabpehely, tej
Tízórai: gyümölcssaláta (sárgadinnye)
Ebéd: cukkinis tészta (Recept lentebb)
Uzsonna: zabkeksz
Vacsora: tojásrántotta* kenyér, sajtkrém, sajt, sült hús, paprika

2015. szeptember 2., szerda
Reggeli: zabpehely, tej* kenyér, sajtkrém
Tízórai: szőlő* alma
Ebéd: vöröslencsefőzelék, olivás kifli
Uzsonna: zabkeksz
Vacsora: rozskenyér, kence (dm-ben kapható zöldfűszeres vagy tonhalkrém)* saláta, sült hús

Vásárlás: gyümölcs, zöldség salátának, felvágott

2015. szeptember 3., csütörtök
Reggeli: rozskenyér, maradék kence*rozskenyér, felvágott
Tízórai: gyümölcs, alma
Ebéd: sült csirkemell, salátával
Uzsonna: keksz
Vacsora: rozskenyér, felvágott* lecsó

2015. szeptember 4., péntek
Reggeli: rozskenyér, felvágott (pick szalámi, sajt, paprika, vajkrém)
Tízórai: gyümölcs, körte
Ebéd: lecsó, tarhonya
Uzsonna: keksz* kimaradt sajnos
Vacsora:2 szelet kenyér (rusztikus hagymás príma pék), sajt, 2 cső kukorica

Vásárlás: rozskenyér, zöldség, gyümölcs (amennyi 2 napra szükséges)

2015. szeptember 5., szombat
Reggeli: rozskenyér, sajt (laktózmentes mackó), zöldség
Tízórai: gyümölcs* kimaradt
Ebéd: zöldségleves, brassói, + rizskoch
Uzsonna: keksz*  kimaradt
Vacsora: rántotta vagy saláta* sonka, paprika, rozskenyér

2015. szeptember 6., vasárnap
Reggeli: rozskenyér, sajt, zöldség* rizskoch szilvalekvárral
Tízórai: keksz* kimaradt
Ebéd: paradicsomos húsgombóc bazsalikomos krumplipürével (recept: Nőklapja 2015. augusztus 16-ai lapszámának 35. oldalán)* cukorborsófőzelék, tojással
Uzsonna: gyümölcs* empanada
Vacsora: friss kenyér, padlizsánkrém* LowCarb pizza

2015. szeptember 7., hétfő
Reggeli: kenyér, padlizsánkrém
Tízórai: keksz
Ebéd: paradicsomos húsgombóc bazsalikomos krumplipürével
Uzsonna: gyümölcs
Vacsora: ?*
Módosítva a 2015.09.06-os bejegyzésnél találod.


Cukkinis tészta recept, ahogy ígértem.
Alapanyagok mennyiségtől és ízléstől függően.
Lereszeljük a cukkinit, felaprítjuk a vöröshagymát. Vöröshagymát megdinszteljük, rátesszük a lereszelt cukkinit. Apránként felöntjük vízzel, ha szükséges és puhára főzzük. Aki szereti a kaprot, a végén tehet rá azt is. Sóval, borssal, citromlével ízesítjük.
Teljes kiőrlésű tésztát főzünk hozzá és tálaláskor reszelt sajtot szórunk rá.

*A recept egy inzulinrezisztenciával foglalkozó Facebook zárt csoportból származik, még én sem próbáltam korábban.


2015. augusztus 26., szerda

Két lábon járó csodabogár

Két lábon járó csodabogárnak nézhetik ma azt a nőt, akit érdekel a háztartásvezetés, a mosás-főzés-varrás-takarítás, és minél jobbá akar válni ezeken a területeken.
Biztos, hogy ők a csodabogarak? Az '50-es években a nők azért küzdöttek, hogy dolgozhassanak és egyenlő jogokat vívjanak ki maguknak. A mai társadalomra pedig rányomták a bélyeget: karrierista.
Vajon, ha ma élne, most is ezt mondaná?
 A gyerekvállalás későre csúszott. Az egyetem után a nők igyekeznek elhelyezkedni, majd minél jobban pozicionálni magukat. Több pénz, több lehetőség, nagyobb lakás, vagy családi ház. Amikor már minden egyben van, akkor jöhet a gyerek. Utána meg milliókat költenek arra, hogy sikerüljön a tervezett baba akkor, amikor ők azt elgondolták.
Biztos, hogy azok a csodabogarak, akik szeretnék megtervezni az életüket háziasszonyként is?

A "régieknek" könnyű volt, mondják. Ma a nőknek helyt kell állniuk a munkahelyükön, felelősséget válni - ugyanolyat mint a férfiaknak - és számít a családi kasszában az ő jövedelmük is. A fiatalok nehezen találnak állást, pláne jól fizetőt. Ha végre sikerül, - érthető okoknál fogva - nehezen engedik el és adják fel a kakis pelenkáért cserébe. Viszont azt a nőt, aki szeretné az anyai örömöket huszonévesen megélni csodabogárnak nézik.

Én felnézek minden családanyára, aki háztartást vezet, 2-3-4 gyereket nevel, és még dolgozik is mellette. Nem kis feladatot vállalt magára. Támogató férj és szerető apa nélkül pedig elképzelhetetlenül nehéznek tűnik. Ha tehát ebben a cipőben jársz, hatalmas tisztelet a tiéd. És kérlek, oszd meg velem a tapasztalataidat, hogy miként lehet ezt jól csinálni. Szeretnék tőled tanulni!

A feladat nehéz, de tanulható! Hiszem, hogy lehet egyszerre tiszta és ápolt otthonod, jól ellátott munkaköröd, szerető családod, akikre jut elég időd, hogy taníts, etesd, tiszta ruhával ellásd őket nap, mint nap.

Arra vállalkoztam, hogy a családalapítás előtt megtanuljam azokat a trükköket, amikkel gyerekjáték lesz helyt állni az életem legcsodálatosabb szakaszában.

Ha olyan embernek ismered magad, akinek sikerült ezt a saját otthonában, környezetében megvalósítani, vagy ismersz olyat, akinek az élete példaértékű lehet számunkra, kérlek, jelezd a facebookon, vagy a blogbejegyzés alatt kommentbe. Jó lenne minél több pozitív példáról írni, olvasni és tanulni tőlük.

A blog facebook elérhetősége: https://www.facebook.com/haziasszonyleszek


2015. augusztus 24., hétfő

Munkahelyi akadályok, avahogy hogyan emelkedjünk túl a napi negatív faktoron...

Új hét, új kihívások...Vége a szabinak, lassan itt a nyár vége...Mi kell még?!

Sajnos elérkezett a nyár vége és újult erővel bele kell vetni magunkat a munkába. Legalábbis illene lelkesen állni az előttünk álló kihívások elé.

Ami azt illeti reggel az óracsörgés baljós előjeleket festett az égre. Egy hétig sikerült elfeledtetnem magammal, hogy dolgozó nő vagyok, akinek munkahelyi kötelezettségei és felelőssége van. Hmm, be szép idilli állapot. Bevallom, hogy tavaly ilyenkor még a szabim alatt is azon járt az eszem, hogy mi lesz a következő héten, milyen kihívásokkal kell szembenézni, milyen feladatok vannak ütemezve az adott hónapra. Ilyen szempontból büszke vagyok magamra, hogy sikerült...ismétlem!...sikerült kikapcsolni.

Ellenben ennek az állapotnak az lett a következménye, hogy nehezen vettem fel a pörgést, és a magam által diktált tempót. Összességében azonban nem panaszkodhatom, sikeres napot zártam.
Sajnos mindig van az örömben üröm - egyelőre legalábbis még akad - és volt egy igen  nagyon kedves és udvarias úriember - remélem érzitek az iróniát, mert egy bunkó, udvariatlan, agresszív egyénről beszélek -  aki megkeserítette a napomat. Ezen igen nagyon nehezen sikerült túltenni magam. Aki dolgozott már ügyfélkapcsolaton vagy hallgatói ügyintézőként, az tudja miről beszélek.
Miután ezzel a kedves emberrel jól elbeszélgettem és harmadjára sikerült vele megértetnem, hogy én csak egy ember vagyok, aki a feladatot végrehajtja, de a döntést nem én hozom. Talán felfogta, hogy azzal, hogy vérengző fenevadként az én fejemet csócsálja, nyállal áztatja, jól megrágja, majd cafatokban kiköpi attól se az ő, se az én életem nem lesz könnyebb, elbúcsúztunk egymástól. Ami viszont nem vigasztal, hogy ennek a történetnek itt koránt sem lesz vége...

Viszont muszáj voltam 3-4 óra önmarcangolás és szokásos utálom az egészet életérzés után, rájönni, hogy ennek semmi értelme. Hozzá tartozik, hogy ebben segítségemre a párom volt, aki minden idejét feláldozva segített megfőzni a holnapi ebédem és reggelim.

Mint azt olvashattátok holnap ebédre rizses lecsó volt a terv, és padlizsánkrém reggelire. Anyukámmal egyelőre beosztottuk melyik nap ki főz a másikra. Ami praktikus, mert keveset egyikünk sem tud és míg az egyik ráér a másik éli az életét, tök jól lehet ütemezni a heti főzést. Tehát ma én voltam a soros a lecsófőzéssel. Párom isteni lecsót főz, és ha együtt csináljuk, akkor verhetetlent alkotunk. Persze egy-két alapanyag hibádzik - legalábbis az ő receptjéhez képest -, de szerintem így is zseniális ebédet hoztunk össze.

Mi a trükkje a lecsónak? 
1. Főzd bele a szívedet és lelkedet. Ha szeretettel csinálod, biztosan finom lesz.
2. Ne sajnáld rá az időt!
3. Ne főzd túl!
4. Ha finom lett és holnap ebédre főzted, ne edd meg vacsorára.

Miután ezt tisztáztuk nézzük hogyan is kell lecsót főzni. Előfordulhat, hogy még soha nem próbáltad és ciki bevallani a barátnőid előtt, hogy nem tudod, hogyan kell. Itt nincs ciki, nincs tabu, segítek, hogy te is el tudd otthon készíteni.

Mindenki máshogy szereti: Van aki a natúr lecsó kedvelője, van aki krumplival, rizzsel, tarhonyával vagy tojással fogyasztja. Mindenhogy finom. Találd meg a hozzád illő kombinációt.
És ha netalántán nem szereted? Megértelek. 1.5-2 éve elképzelni nem tudtam, hogy ezt a paprikás, paradicsomos főtt zöldség kombót megegyem és szeretett ételemmé tegyem. Mi és mikor változott? Nehéz megmondani. Talán rájöttem, hogy egészséges, tele van vitaminnal és nem is olyan borzalmas az íze. No meg, megtaláltam a hozzám illő variációkat. Anyukám a krumplis lecsóra esküszik, én imádom a rizses verziót, de szívesen eszem tojással is. Párom a natúr lecsót kedveli. Az sem rossz, de akkor muszáj mellé kenyeret enni, azt meg most szeretném csökkenteni. Merj kísérletezni!

Lecsó recept:
1 kg paprika
30 dkg paradicsom
1 nagy fej vöröshagyma
olaj (vagy zsírszalonna)
só ízlés szerint

1. lépés. Szeleteljük a hagymát apróra. A paprikát karikázzuk fel (mi "kigyi-kígyó" formában végigvezetjük a hegyétől a csumájáig), a paradicsomot szeljük cikkelyekre.
2. lépés. Forrósítsuk fel az olajat (vagy a kockára vágott szalonnál süssük addig, amíg a zsírját ki nem ereszti magából), majd a forró zsiradékba tegyük bele a hagymát és dinszteljük üvegesre.
3. lépés. Tegyük bele a felkarikázott paprikát és sózzuk meg. Majd fedő alatt pároljuk.
4. lépés. 10-15 perc elteltével tegyük rá a paradicsomcikkelyeket és pároljuk együtt a zöldségeket.
5. lépés. Ízlés szerint sózzuk és puhára főzzük a zöldségeket.

Ha a krumplis verziót szeretnénk, akkor a megpucolt krumplit felszeleteljük és az egész tetejére karikázzuk nyersen és készre főzzük az ételt.
Ha a rizsest, akkor külön megfőzzük a rizst és a végén pár percig összefőzzük. (Lehet egybe is főzni az egészet, de én jobban szeretem külön.)
De magában is nagyon ízletes.
Kezdő szakácsoknak is ajánlom. A gyors sikerélmény garantált, csak ne felejtsd el néha megkeverni.

A mai főzés és lelkesedés a lecsóval nem merült ki. Mivel holnapra padlizsán krémet írtam reggelire és lassan padlizsán szezon van, úgy döntöttem nem elégszem meg a bolti verzióval, hanem a lecsó mellett készítek egy házi kencét is. A sütőben elfér, és az összekeverés nem igényel különösebb erőfeszítéseket. Tehát, ha haboznál, hogy bolti padlizsánkrémet vegyél, vagy házilag készítsd el, akkor ne agyalj ezen tovább, mert amíg a holnapi ebéd megfő, a sütőben szépen megsütheted a holnapi reggelidet is.

Padlizsánkrém:
1. Mosd meg alaposan a padlizsánokat, és tedd be egy alufóliázott tepsiben a sütőbe.
2. Vágj apróra egy nagy/közepes fej vöröshagymát (padlizsán mennyiségétől függ)
3. Pucolj meg 1-2 fej fokhagymát és préseld össze vagy vágd apróra.
4. Kb. fél óra - 3/4 óra alatt készre sütjük a padlizsánt, majd fa késsel (fémmel ne érj hozzá!) pucoljuk meg és nyomkodjuk krémesre.
5. Hozzáadjuk a hagymát, fokhagymát. 
6. Borsózzuk, sózzuk ízlés szerint.
7. Lehetőség szerint házi majonézt készítünk hozzá (mustár, tojás sárgája és olaj gépi összekeverésével).
8. Az egészet jól összekeverjük, hűtjük és kenyérrel vagy puffasztott rizzsel tálaljuk.

Rengeteg jó receptet találni az interneten. Ne félj kísérletezni! 

Amikor gyerek voltam szerettem anyukám fűszereit játékból össze vissza mixelni. Hálás vagyok neki, hogy hagyta kiélni a szenvedélyemet és nem szólt rám. Most nem félek ehető alapanyagokat összekeverni és kikísérletezni, hogy mitől lesz keményebb egy mártás, vagy folyósabb egy főzelék. Igazából semmi olyat nem keversz össze, ami nem ehető. Már csak az a kérdés milyen arányban teszed bele az ételbe és mennyire lesz fogyasztható, amit kreálsz.

Mai napi lecke:
Merj főzni és kísérletezni. 
A sok recept ne ijesszen meg, hanem motiváljon. 
Ha az első főztöd nem sikerül, akkor se add fel.
És ha a párod besegít, akkor élvezd ki minden pillanatát a közös alkotásnak, mert együtt főzőcskézni még jobb ;)

2015. augusztus 23., vasárnap

Heti menü - 1. hét

A menü megtervezése mindig hajtépő mutatvány. Legalábbis, amikor anyum kérdezi, hogy mi legyen holnap az ebéd, már tépem is a szőke tincseimet.
Mivel mindent 100% maximalizmussal csinálok - igen, nagyon rossz szokás - ezért belevágtam tudományos oldalról megközelítve a heti menü megtervezésének. Hirtelen jött, hirtelen ment alapon kis híján feladtam, de jó anyám megsegítvén a segítségemre rohant, hogy septiben összeállítsuk az első heti menüt.

Hogy miért vesztem el? Nos, igen egyszerű. Soha ne állj neki úgy összeállítani a heti menüdet, hogy fogsz 1-2-3-4-sok szakácskönyvet, bújod a recepteket és eldöntöd, most megváltom a világot és én leszek a sztár séf a ... Rossz hozzáállás. Kezemben tartottam egy zseniális szakácskönyvet, tanácsokkal, ütemezéssel, heti menüvel. Szóval szuper minden szempontból...csak éppen dugig olyan receptekkel, amiket még soha nem próbáltam, amikhez különleges alapanyagok sem ártanak, és leginkább amik között olyan is akadt, amit az életben nem ennék meg, ha elém rakják. Szóval minimum első lépés az újratervezés volt, hogy ezeket az étkeket helyettesíteni tudjam valami általam kedvelt és fogyasztott finomsággal. Kisa Judit és Somogyvári Gyöngyi szakácskönyve mégis megér egy említést. (Na jó, lehet később még többet is.) Napról napra a teljes értékű konyhában című szakácskönyvük pont az olyan speciális étrendű embereknek lett többek között kitalálva, mint én is vagyok. Némi inzulinprobléma, egy kis laktózérzékenység, és máris jön a fejtörés, akkor most mit is egyek, ami tápláló, de mégis egészséges és helyreállítja, amit helyre kell. Nagyon tetszik a felépítése ennek a könyvnek. Leírja a heti menüt teljességében, majd külön lebontja napokra, munkamenetre és nyersanyagszükségletre. Ezzel könnyíti a vásárlást, és a napi teendők ütemezését. Zseniális!!! Jó kiindulópont. Elsőre gondoltam picit ezeket alakítom át, aztán uccu neki munka hét, menni fog ez... 
Gyorsan rájöttem, hogy "álmodj királylány" esetét játszom és lehetetlent kívánok. Első hét a szabi után, egy igen hosszú és fárasztó, kihívásokkal teli munkahét, pont csak a táplálkozásommal kéne megspékelni, egyből teljes lenne az összeomlás.

Tehát 1. számú tanulság. Ne akarj egyik napról a másikra új életet kezdeni. Szép álom, de kivitelezhetetlen. Folyamatossággal többre mész és tovább élsz, vagy legalábbis tovább érsz.
Tehát az elv jó, a felépítés nagyon jó, de szükséges rossz, hogy első körben a saját képességeimhez és lehetőségeimhez mérjem a feladatokat és azok teljesíthetőségét. Ennek fényében és tükrében keletkezett a továbbiakban majd közlésre kerülő menü. Cél az, hogy tartalmában is hasonló, egészséges étkeket készítsek majd, mint Kisa Juditék. Persze úgy, hogy a párom se készüljön ki.

A bloggban sok szó lesz majd kísérletezésekről, receptekről, baba barát háztartásról, ételekről, mert hogy kicsiktől a nagyokig kell főznie egy anyának. Egyelőre azonban van még idő a szárnypróbálgatásokra és a saját receptes könyv megalkotására.

A hétvégén pedig ellátogatok majd egy mindenmentes főzőtanfolyamra is a Mandulaligetbe, ahol
kenyértől a desszertig fogunk finomságokat készíteni. Természetesen beszámolóval és a receptek heti menübe való beépítésével ti is megismerkedhettek majd ezekkel az ételekkel.

Következzen végezetül a jövő heti menüm:
* A csillaggal jelölt részek a hét leteltével bekövetkezett változásokat jelzik. Nem volt alapanyag, mást ettem, mást kívántam stb.

 Augusztus 24., hétfő
Reggeli: rozskenyér, medvesajttal, paradicsommal
Tízórai: zabkeksz
Ebéd:paradicsomospaprika
Uzsonna: idénygyümölcs (ami a piacon megszólít majd) alma
Vacsora: vajas kenyér, paradicsommal* pici lecsó kóstoló

Vásárlás: gyümölcs, zöldség a szendvics mellé, lecsónak paprika 1 kg, paradicsom 20 dkg (ki hogyan szereti), barna rizs, rozskenyér

Augusztus 25., kedd
Reggeli: rozskenyér, padlizsánkrém
Tízórai: alma* zabkeksz

Ebéd: rizses lecsó
Uzsonna: keksz (zab vagy korpovit)* alma
Vacsora: kenyér (vagy puffasztott rizs), laktózmentes vajkrém, paradicsom* saláta, csirkecomb pékné módra (sült krumpli, sült hagyma)

Augusztus 26., szerda
Reggeli: puffasztott rizs, laktózmentes vajkrém, paradicsom (a kétlakiság átka az ismétlés)* padlizsánkrém, rozskenyér
Tízórai: szőlő, keksz* alma
Ebéd: sült csirke pékné módra (nem disznó)
Uzsonna: banán* keksz

Vacsora: tojásrántotta, zöldség* sonkás kenyér, saláta

Vásárlás: banán, szőlő, alma, tojás (6 db), zöldség, sonka, tészta, zöldborsó konzerv, fokhagyma, lilahagyma, reszelni való sajt, rozskenyér, túró, tejföl

Augusztus 27., csütörtök
Reggeli: rozskenyér, sonka, zöldség
Tízórai: banán* Judit szülinapi reform sütije nekem :) , ropi
Ebéd: tésztasaláta
Uzsonna: szőlő* alma

Vacsi: kőrözöttes kenyér* felborult a napom, mert a munkában nem nagyon tudtam enni. Ezért a tésztasali nagy részét későn ettem kb. vacsorára egy pici sült husival.

Augusztus 28., péntek
Reggeli: kőrözöttes kenyér* sonkás szendvics
Tízórai: alma* Judit féle süti
Ebéd: natúr lesütött pulyka szelet, rizibizi
Uzsonna: keksz*ropi+barack
Vacsora: melegszendvics* DonPepe Ligh Carb pizza fele.

Vásárlás: rozskenyér/vagy rozskifli 3 db, sajt, zöldség (paradicsom, paprika), idénygyümölcs

Augusztus 29., szombat
Reggeli: rozskifli, sajt, zöldség* rozsos zsemle, sajtkrém, sonka, paradicsom
Tízórai: gyümölcs*      Nem volt. Kimarad!
Ebéd: pulykagulyás,  rizskoch* kakaós palacsinta
Uzsonna/Vacsora: főzőtanfolyam (mindenmentes puding+mindenmentes kakóscsiga)

Augusztus 30., vasárnap (ha el lehet hozni a tanfolyamon készített ételeket)
Reggeli: zabos túrós kenyér* lapinyomi (sajtos sajtkrémes) +paradicsom
Tízórai: kakaós csiga* kakukkfüves pogi
Ebéd: gulyásleves, *sült hús+krumplisaláta
Uzsonna: gyümölcs* mandulakrémes piskótatekercs
Vacsora: saláta* sajtkrémes kenyér+uborka


(Egy-két receptet is megosztok majd a későbbiekben a heti menüből.)

Álmodtam egy nagyot és belevágtam



Kaptam egy évet, hogy felkészüljek életem újabb szakaszára. Türelmetlen ember lévén, először ettől az egy évtől fortyogtam, és morcogtam. Egy év... milyen hosszú idő. Majd némi rávezetéssel és az életem kívülről való szemlélésével rá kellett jönnöm, hogy ajándékot kaptam. Időt, hogy felkészüljek egy nagy feladatra. Egyelőre saját magamról kell gondoskodni - kisebb nagyobb sikerrel -, de hamarosan egy egész családról kell majd.

28 éves vagyok. Sokat tanultam anyukámtól, de mégsem eleget. Anyáink anyái még a vidéki rokonokhoz lettek "beíratva" háziasszony képzőbe. Anyáink "már csak" nagymamáinktól lesték el a fortélyokat, a mi korosztályunk pedig tanfolyamokra jár, hogy képes legyen helyt állni a saját háza tájékán. De jó lenne most egy Manci néni, aki megtanít a kertészkedés csínját-bínját, vagy a csibenevelésre, vagy arra hogyan dagassz tökéletes kenyeret, ami nem romlik meg két-három nap alatt, mint a bolti változata. Mivel ilyen Manci nénivel nem rendelkezem, arra vállalkozom, hogy kijárom ezt az utat, és remélem az olvasóim számára is hasznos infókat, tippeket, ötleteket fogok leírni a blogomban.

Olvashattok majd a házépítés gyönyöreiről. Főzési praktikákról és tippekről. (Mert laktózérzékenyen is lehet teljes életet élni, még akkor is, ha némi inzulinrezisztenciával párosul a dolog.) Aztán lesz szó takarításról, mert azt sem árt megszeretni valahogyan, hogy ne mindig az az undok vasalás, mosogatás, vagy még rosszabb portalanítás legyen a szemünkben, hanem élvezetes, de legalább élvezhetőbb házimunka. Varrásról, mivel ha vidéken él az ember (na jó nem nagyon vidék, csak néhány kilométer Budapest határától) és nagy családot szeretne, bizony nem árt megtanulni tisztességesen varrni. Esetleg kötni, horgolni, hímezni. És más egyéb hasznos kreatív foglalatosságot végezni.

Ha nektek is szükségetek lenne egy Manci nénire, de nincs arra lehetőségetek, hogy egy hónapra ellátogassatok hozzá, - ha van ilyen Manci nénitek, azért írjátok meg feltétlenül!!! - vagy egyáltalán nem ismertek háziasszonyképzőt, ahol megtanítanak háztartást vezetni.

Tartsatok velem erre a kalandra. ;)