Sok mindennel készültem nektek mára. Igaz most ritkábban tudok írni, de akkor aztán... :)
Hoztam két új receptet kiszámolt szénhidrát adagokkal, termék teszteket, új szerzeményeket, és még egy kis dekor ötletet is a lakásba.
Mosó Masa Mosodája
Januári bejegyzésemben meséltem nektek, hogy áttértem a mosódióval való mosásra, mosóparfümmel. Most már négy hónap tesztelési múlttal leírom a legújabb tapasztalatokat. Párom pár hete megjegyezte, hogy nem tudja mivel mosok, de iszonyat büdös volt a pólója, amikor picit kimelegedett... Sokáig törtem a fejem vajon mi okozhatta. Előtte nem volt panasz, pedig ugyanúgy mosódióval mostam az ő ruháit is. Az első számú gyanúsított természetesen a mosódió lett, amit gyorsan kizártunk, hiszen önmagában szagolgatva nem érezte azt a poshadt víz szagot. A második gyanúsított a mosóparfüm, mivel két illatban használtam felváltva - mikor milyen kedvem volt - és kizárásos alapon az Ahimsa Vízililiom illatút nem találta büdösnek a ruhákon, az Ahimsa Tavaszi szellő illatút pedig én gyanúsítottam meg, ezért mostanában azt inkább kizártam a játékból, mint kikiáltott bűnöst. Habár párom továbbra is a mosógépre gyanakszik, hogy nem öblít rendesen, én egyelőre úgy döntöttem maradok a mosódiónál és új mosóparfüm tesztelésbe kezdek. Hozzáteszem, ha egyszer kisbabánk lesz, valószínűleg - hacsak addig le nem beszél valaki róla - mosható pelust fogok használni, amit nem igazán szabad "sima" vegyszeres mosószerrel mosni. Tehát jó lenne, ha a mosódiót nem kéne száműznöm a lakásból. Lényeg a lényeg: 1) tapasztalat nekem bevált, párom panaszkodott. 2) új illatokat is ki kell próbálni (kasmír virág, barack, levendula) 3) ha lesz egy kis időm és felesleges pénzem akkor most már kipróbálom a mosótojást is, hátha azzal nem lesznek ilyen problémák 4) ma teszek egy kísérletet és - sajnos - vegyszerrel átmosom a mosógépet, hátha azzal sem kerek minden.
Vegyszerek a házban, mosogatás
Szeretek kísérletezni új dolgokkal, vegyszermentes megoldásokkal. Korábban mosogatáshoz Frosch gránátalmás mosogatószert használtam, vagy a nagy kiszerelésű citromosat. Bevált, jól tisztított, kevés is elég volt belőle. Gondoltam egyet és tettem egy próbát a folyékony mosódióval, mint mosogatószerrel. Nem vált be... Nehezebben tudom eltávolítani a makacs szennyeződéseket. Nem vásárolnám újra. Ellenben, kísérletezek tovább, mert keresem azt a mosogatószert, ami nem vészesen drága, de mégis hatékonyan tisztítja az edényeket és nem tartalmaz vegyszert sem, tehát még a környezetemet is védhetem vele. Nem vagyok megszállott "zöld", mielőtt valaki ezt a következtetést vonná le, de azért igyekszem egyre tudatosabban védeni a természetet. Ennyi legalábbis mindenképpen ragadt rám a teológián, egyik kedves tanárom környezetetika óráján :) Új választottam most a ZöldLomb terméke. Ha majd lesz tapasztalat, megosztom veletek, de ha nektek van esetleg, kommentben írjátok meg azokat.
Laktózmentesen az élet
Mai napom egyik fénypontja és örömforrása az volt, hogy vééééégre a Cserpes gondolt a laktózérzékenyekre!!!! Nem kell többet lemondanom a Tejivók világáról és ami még ennél is szuperebb hír, hogy a joghurtok, kávé, és kakaó steviával édesített, tehát IR kompatibilis! Ez annyira, de annyira feldobta a napomat, hogy alig bírom szavakba foglalni azt. :) Tudtam, hogy a Cserpes laktózmentes termékei pár hete a boltokba kerültek, de eddig csalódottan konstatáltam, hogy biztos ez is cukros, mint minden más laktózmentes termék. Ez a tipikus ne ítélj előre... című történet... :) Köszönöm Cserpes, hogy gondoltatok ránk többszörösen "hátrányos" érzékenyekre :)
Polar M400 óra tesztelés
Idő közben az új órám tesztelése is megtörtént. Imádom. Ezt már az előző bejegyzésemben is írtam nektek, de a helyzet változatlan. Nagyon jó befektetés volt. Tudom követni edzéseimet, az alvásomat, a napi aktivitásomat - ezáltal azt is, hogy mennyivel többet mozgok az új munkahelyemen :D - a pulzusszámom alakulását sportolás közben. Egy szó, mint száz, ha te is óravásárláson töröd a fejed, ne hezitálj tovább, nem fogod megbánni.
IR étrend és diéta
Mint azt a bevezetőben is írtam, készültem receptekkel és ötletekkel is. Múlt hétvégén nagy sütés főzés volt szüleimnél. Aminek az eredménye többek között egy 1kg 36 dkg-os kenyér és néhány szalonnával töltött kifli lett. Ezek receptjét és szénhidrátmennyiségét itt és a receptek között is megtaláljátok majd, ha később szeretnétek visszakeresni. Mostantól igyekszem minden receptet szénhidrát mennyiséggel közölni. :)
És egy új menüpontot is találtok a felső fülecskék között. A heti menümet olyan régen nem osztottam már veletek, hogy úgy döntöttem ehelyett feltöltök pár általam sűrűn fogyasztott ételt, gabonát, zöldséget, gyümölcsöt, egyéb terméket a "titkos" füzetemből, amiben írom és számolom, mikor miből mennyit szabad vagy lehet enni. Szerintem más IR-ben érintett sorstársnak is hasznára lesz ez a kis gyűjtemény :)
Szalonnával töltött kifli*
- 10 dkg búza finomliszt
- 10 dkg tk. rozs liszt
- 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 10 dkg rétesliszt
- 20 g sikér
- 1 dl olívaolaj
- kb. 3 dl langyos víz
- 20 g élesztő
- só
- 15-20 dkg kolozsvári szalonna
- 15-20 dkg sajt
- 1 db tojás a kenéshez
Liszteket, sikért kimérjük, összekeverjük, az élesztőt belemorzsoljuk. Langyos vizet kimérjük, majd ráöntjük a lisztes keverékre. Sózzuk, olívaolajat hozzáadjuk a masszához. Addig gyúrjuk, amíg összeáll a tészta. Egy órát lefedve, huzat mentes, lehetőleg meleg helyen pihentetjük a tésztát. Ezalatt felszeljük a szalonnát, lereszeljük a sajtot, felverjük a tojást a kenéshez. Ha lejárt az egy óra, nyújtólapon 10 részre osztjuk a tésztánkat, így minden kifliben 20 g szénhidrát lesz, ezáltal tízóraira és uzsonnára is bűntelenül fogyaszthatjuk. Kb. fél centisre nyújtjuk a tésztát és háromszöget formálunk belőle. A hosszabb oldalát megtöltjük szalonnával, majd felcsavarjuk és kifliket formázunk belőle. Kb. 2 nagy tepsire lehet úgy elosztani, hogy ne ragadjanak össze, mert még sütés közben is dagadni fognak. Ha minden kész, akkor megkenjük a tetejüket tojással és sajtot teszünk rá.
Előmelegített sütőben 180°-on, alul-felül sütési funkcióval kb. 20 percig sütjük. (Ha a sütő nincs előmelegítve, 5-10perccel tovább kell sütni!) Amikor a sajt szépen megsül a tetején, kb. akkor van készen.
* Mielőtt esetleg a blogomon is szó érné a ház elejét, hogy az IR diétában ez nem elfogadott arány...Tegyen bele fehér liszt helyett tk. lisztet. Nekem belefér a "feles" kenyér.
Kenyér recept (nekem 1366 g-os lett)
- 25 dkg búza finomliszt
- 25 dkg tk. rozs liszt
- 25 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 25 dkg rétesliszt
- 40 g sikér
- 4 evőkanál vegyes magkeverék
- 2 dl olívaolaj
- kb. 5 dl langyos víz
- 45 g élesztő
- só
Liszteket, sikért kimérjük,
összekeverjük, az élesztőt belemorzsoljuk. Langyos vizet kimérjük, majd
ráöntjük a lisztes keverékre. Sózzuk, olívaolajat, magkeveréket hozzáadjuk a
masszához. Addig gyúrjuk, amíg összeáll a tészta. Egy órát lefedve,
huzat mentes, lehetőleg meleg helyen pihentetjük a tésztát. Én egy nagy magasabb peremű tepsiben sütöttem, és picit lelapogattam kb. egyenletesre szétterítettem, hogy könnyebb legyen vágni, ch-t számolni később.
180°-on, alul-felül sütési funkcióval kb. 30 percig sütjük.
Az egész összesen 500 g ch-t tartalmaz. Reggelire, ha 30 g ch-nak megfelelő kenyeret szeretnél enni, akkor 82g-ot ehetsz belőle, vacsorára, ha 45g ch-nak megfelelő kenyeret ennél, akkor pedig kb. 120-125g-ot ehetsz belőle :)
Lakásdekor
Mostanában rákattantam a képkeretekre. Szeretnék valami igazán különlegeset. Így bukkantam rá a következő ötletre, ami nem csak képeknek, de még ékszereknek is nagyszerű lehet. Nem kell hozzá más, csak néhány csipesz, kötél, vagy damil, vagy valami, amit ki lehet feszíteni, és egy régi képkeret. Én tuti megcsinálom, és te?
Ezzel búcsúzom mára. Mindenkinek jó sütést, főzést, takarítást és dekorálást kívánok :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése